'' 100Bin Dost '' Hediye Meal Projesi

'' 100Bin Dost '' Hediye Meal Projesi

Eklenme: 7.01.2017 Güncellenme: 22.01.2019

Alemlerin Efendisi (s.a.s.) hicretin onuncu yılında ömründe bir defa nasib olan Hacc’ında yaptığı Veda Hutbesi’ni yüz binler dinlemişlerdi. Efendimiz (s.a.s.) veda ederken çok önemli bir vasiyet bırakmıştı:

“Ben size öyle bir şey bıraktım ki, ona sımsıkı sarılırsanız, hiçbir zaman doğru yoldan sapmazsınız. O, Allah’ın kitabıdır. Allah’ın Peygamberinin sünnetidir.”


O günkü yüz binlere öykünerek, biz de Alemlerin Efendisi’nin emanetine sahip çıkmak adına küçük bir adım attık: 100BinDost.

Tıpkı nasıl o gün Allah’ın Kitabı yüz binlere emanet edilmişse bugün bize de emanet edilmiştir dedik. Allah’ın Kitabı’ını, Rasulullah’ın sünnetini anlamayı, birbirimize hayrı tavsiye ederek kartopu gibi büyütelim istedik. 100BinDost Projesi ile Kur’an-ı Kerim’in çağlar üstü evrensel mesajını olabildiğince geniş kitlelere ulaştırma, O’nu okuma ve anlama konusundaki çabalara bir yenisini eklemiş oluyoruz.

PROJE FİKRİ NASIL ÇIKTI?

100BinDost hediye meal projesi fikri Türkiye’de yaptırdığımız bilimsel bir anketin çarpıcı sonuçları üzerine çıktı.

Proje paydaşlarımızdan KAB Platformu ile, Türkiye ölçeğinde bilimsel bir anket çalışması yaptırarak toplumumuzun Kurân’a bakış açısını belirledik. Bu anketten çıkan sonuçlara göre halkımızın yüzde 94’ünün evinde Kur’an-ı Kerîm’in olduğu, yüzde 78 ‘inin evinde meal ya da tefsirlerin de olduğu, yüzde 37 ‘sinin orijinalinden Kur’ân okumayı bildiği, ancak sadece yüzde 5’lik bir kesiminin düzenli bir şekilde anlamıyla buluştuğu görülmüştür. Kamuoyu anket çalışmamızın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de %5 olan Kur’an’ın anlamıyla buluşma oranını yükseltmek adına 100BinDost hediye meal projesini başlattık. Bunun için 23.05.2016 tarihinde resmi dernek başvurusunu T.C. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne yapıp Olur ve izinlerini alarak başladık.

T.C. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü İzni ve Olur’u

İstanbul Sosyal Gelişim Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Derneği’nin 23.05.2016 tarih ve 323 sayılı yönetim kurulu kararında Kur’an-ı Kerim’i tüm kesimlerin ana dillerinde okumalarını, nihayetinde hayatlarında yaşamalarını sağlamak, toplumda bir farkındalık oluşturmak gayesiyle tüm kesimlerde gündem oluşturacak organizasyonlarla Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde talepte bulunacak sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar ve gönüllüler eliyle Kuran-ı Kerimi hediye olarak dağıtmak amacıyla, banka hesabı açmak, derneğin internet sitesinden pos tahsilatı yapmak, GMS operatörlerinin tahsis edeceği hatlar üzerinden SMS atmak, her türlü iletişim aracının kullanılmasına, Kur’an-ı Kerim mealini hediye olarak dağıtmak amacıyla yardım toplanmasına, kampanya tanıtımına 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununun 7’nci maddesi gereğince, Valilik Makamının 02/06/2016 tarih ve 45020 sayılı Olur’ları ile izin verilmiştir.

Ülkemizin dört bir köşesine 100BinDost kampanyası ile bir dosttan bir dosta hediye edilerek yüz binlere ulaşılmasını amaçlıyoruz. Kutsal kitabımızı yani yaratıcımız Allahu Teala’nın biz insanlara gönderdiği mesajlarını, toplumun tüm kesimlerinin kendi anadillerinde idrak edecek şekilde okumalarını, anlamalarını sağlamayı ve nihayetinde Kur’an-ı Kerîm’i anlayarak yaşamak için toplumda bir farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.
PROJENİN HEDEF KİTLESİ

Türkçe okuyabilen herkes.

PROJE UYGULAMA ADIMLARI

Dünyanın her yerinden web sitemiz aracılığıyla kredi kartı, havale/EFT yöntemi ile ve tüm GSM operatörlerinden SMS yöntemi ile hediye edilen bütün mealler ortak havuzda toplanmaktadır.

Daha sonra Türkiye’nin farklı illerindeki proje ortağımız olan sivil toplum kuruluşlarına (STK) gönderilmektedir.

Proje ortağımız olan STK’lar kendi illerindeki üniversite, okul, hastane, kıraathane, hapishane, AVM, köy okulları vb. yerlerde hediyelerin dostlara ulaşmasını sağlayacaklardır. Ayrıca dernek merkezimizle iletişime geçip, resmi olarak yazılı dilekçe ile talepte bulunan kurumlara da hediyeler ulaştırılacaktır.

Etkinlik fotoğrafları web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızda sizlerle paylaşılacaktır.

Proje ilk etapta 100.000 hediye meal olarak başlatılmış olup, ihtiyaç halinde yeni kampanyalar ilave edilecektir.

100BINDOST KURUMSAL HEDİYE TALEPLERİ

Yurt İçi Kurumsal Hediye Talepleri

Yurt içinde kendileriyle iletişime geçilen kurumlar taleplerini derneğimize resmi yazı ile ileteceklerdir. Bu talepler derneğimize intikal ettiğinde gerekli değerlendirmeler yapılarak hediye meealler talep sahiplerine iletilecektir.

Yurt Dışı Kurumsal Hediye Talepleri

Projenin dağıtımı Türkiye sınırları dahilinde uygulanacaktır.

Hediye edin, yüz binlerin Kur’an’ın anlamıyla buluşmasında bir dost da siz olun.

Çünkü, #Anlayınca çok şey değişir.

www.100bindost.org