“En Büyük Haber” İzleyiciyle buluştu…

“En Büyük Haber” İzleyiciyle buluştu…

Eklenme: 9.01.2017 Güncellenme: 7.02.2019

Kuran’ın Anlamıyla Buluşmak (KAB) Platformu öncülüğünde İSGD KAB komisyonu tarafından senaryosu Ahmet Mercan‘a yazdırılarak hazırlanan “En Büyük Haber” tiyatro oyunumuzun galası yapıldı. Yaklaşık 2 yıllık bir emeğin ürünü olan En Büyük Haber oyunu Tiyatro Külliyen tarafından sahneye uyarlandı ve 8 Ocak Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda gala gösterimi yapılarak izleyiciyle buluştu. Yaklaşık 90 dakika süren tek perdelik oyunun yönetmen koltuğunda, aynı zamanda senaryoyu sahneye uyarlayan Yunus Emre Obut oturuyor. Müzikleri Ufuk Karakavak imzası taşıyan oyunda, Yunus Emre Obut, Kayhan Binnetoğlu, Ufuk Karakavak, Kürşat Karaman ve Fatih Akçin rol alıyor.

“En Büyük Haber” oyununun konusu özetle şöyle:

“Muhsin, iflas etmiş bir fabrikatördür. Haciz ve davaların etkisinden uzaklaştırmak için kızı ve karısını memlekete yollar. Fakir bir semtte, tek oda bir ofis tutup işlerine devam etmeye çalışır. Arkadaş bildikleri kişiler, işleri bozulunca ondan uzaklaşır ve onu bir başına bırakırlar.
Fabrika müdürü İlyas ve çaycı Hayri, her şeye rağmen Muhsin’i yalnız bırakmazlar. Muhsin, derin bunalımdan intihar ederek kurtulmayı planlar, tüm denemelere rağmen başaramaz.
Bir gün Muhsin’in köylüsü olduklarını iddia eden Sefer ve Rasim ofisi ziyaret ederler. Rasim ve Sefer bir gece ofiste bulunan kasayı soymak için harekete geçerler. Soygun esnasında etrafta bulunan kitaplara çarpan Rasim düşürdüğü Kur’an-ı Kerim’i okumaya başlar. Bu esnada Muhsin iki hırsızı ansızın yakalar. Rasim ve Sefer, Kur’an-ı Kerim’in kendileriyle konuştuğunu söylerler. Bu üç adam Kur’an ile tanışma sürecine girer ve değişim başlar.”

Önümüzdeki aylarda  tüm Türkiye’de sahnelenecek olan “En Büyük Haber” oyunu ile ilgili tüm detaylar www.enbuyukhaber.org ‘da olacak.