'' Hicri 1439 Yılı '' Başlangıcı Programı

'' Hicri 1439 Yılı '' Başlangıcı Programı

Eklenme: 8.09.2017 Güncellenme: 22.01.2019

20 Eylül Çarşamba günü akşam ezanıyla beraber Hicri yeni yıl başlıyor.Akşam ezanıyla birlikte Hicri takvim 1 Muharrem 1439’u gösterecek. Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği (İSGD) işbirliği ile yapılacak olan, Hicri yılın başlangıcını hatırlatmak ve Hicri Takvim farkındalığını artırmak amacıyla, bu tarihte İstanbul’da ve Anadolu’daki belirli camilerde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Hicri takvim, Hz. Muhammed’in (SAV) Mekke’den Medine’ye Hicretini başlangıç kabul eden bir AY takvimidir. İslam’ın tüm mesajları, zaman referanslı İslami kavramlar, Haccın ifası, Ramazan orucunun başlangıç ve bitiş günü, mübarek kandiller, Ramazan ve Kurban bayram günleri, Feyiz ve bereket açısından önemli gece ve gündüzler, Hicri takvim esasına göre belirlendiğinden Müslüman toplumlarda Hicri takvim bilincini hatırlatmak amaçlanmıştır. Bunun yanında, Müslümanların günlük hayatlarında önem teşkil eden tarihleri (Doğum günü, evlilik vb.) Hicri takvime göre takip etmeleri için farkındalığın artırılması hedeflenmiştir.

Hicri Takvim Araştırmaları Merkezi (HİTAM) ve İstanbul Sosyal Gelişim Derneği (İSGD) İstanbul Üsküdar Yeni Valide-i Cedid Camii’nde ve İstanbul ve Anadolu’nun belirli camilerinde, Şehir meydanlarında gönüllü ile birtakım etkinlikler düzenleyecektir. Sadece camiye gelen vatandaşlar değil cami avlusundan veya çevresinden geçen vatandaşlara Hicri yeni yıl hatırlatıldı. Etkinlikler 20 Eylül 2017  Çarşamba günü akşam ezanından yarım saat önce başlayıp yatsı namazının bitimi ile sona erdi. Etkinlik, akşam namazından yarım saat önce Üsküdar Yeni Valide-i Cedid Camii avlusu ve çevresinde ikramların dağıtımı ile başlayacaktır. Akşam namazından sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mealinin okunmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Yasin PİŞGİN’in  Hicri takvimin müslüman hayatındaki önemi ve etkilerini anlatan konuşmasıyla yatsı namazına kadar devam etti, Yatsı namazı sonrasında yapılan dua ile program sona erdi.

Ayrıca, etkinlik süresinde cami avlusundaki kurulu stantlarda bilgisayar aracılığıyla isteyen herkeze Hicri Doğum yılını gösteren isime özel kartlar veriledi.