Sabah namazlarının camide cemaatle kılınması farkındalığı programının 52.'sinde 3 Mart Pazar sabahı İskenderpaşa Camisi'nde üye ve gönüllülerimizle bir araya geldik.

Namazın ardından vaktin değerlendirilmesi ve güzel bir şekilde geçirilmesi amacıyla ayet ve hadislerden derlemelerin olduğu DUA kitabı okundu ve işrak namazının kılınmasının ardından yapılan çorba ikramı ve kurulan muhabbet sofraları ile program son buldu. 


...Çünkü sabah namazı (için, o vakitte birleşen gece ve gündüz melekleri tarafından) şâhitlik edilir. (İsra Suresi-78)

 Peygamber efendimizin (sas) en önemli sünnetlerinden biri olan

SABAH ve YATSI namazlarının camide cemaatle kılınması hususunda başlattığımız FARKINDALIK çalışmasında her hafta Pazar sabahları üye ve gönüllülerimiz ile beraber ailecek farklı bir camiye gidiyoruz.


Namaz sonrası çeşitli ikramlar ve çocuklarımıza hediyeler sunuyoruz. Hedefimiz, Efendimiz (sav)'in bizleri türlü türlü müjdeler ile müjdelediği sabah ve yatsı namazlarımızın camide cemaatle kılınması alışkanlığını kazanmak.

Konu ile ilgili bazı hadisi şerifler:

Osman ibni Affan'dan rivayet edildiğine göre şöyle buyurmuşlardır. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)i şöyle derken işittim:

“Yatsı namazını cemaatle kılan kimse gece yarısına kadar namaz kılmış gibidir. Kim sabah namazını cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılmış gibidir.

(Müslim, Mesacid 260)

Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır.

“Eğer insanlar yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılmaktaki sevabı bilselerdi emekleyerek de olsa cemaatle namaz kılmaya gelirlerdi.”

(Buhari, Ezan 9, Müslim, Salat 129)

 Ebu Hüreyre (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır.

“Münafıklara yatsı ve sabah namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur insanlar bu iki namazda ne kadar çok sevap olduğunu bilselerdi emekleyerek bile olsa bu cemaate gelirlerdi.”

(Buhari, Mevakit 20, Müslim, Mesacid 252)